Az indítvány lényege:
Az indítványozó - az Abtv. 27. §-a alapján - a Tiszaújvárosi Járásbíróság 6.Pk.50.041/2022/9. számú végzése és a Miskolci Törvényszék 1.Pkf.20.892/2022/2. számú végzése alaptörvény-ellenességének megállapítását és megsemmisítését kérte az Alkotmánybíróságtól.
Az indítványozó és kiskorú gyermekei folyamatos és időszakos kapcsolattartását bírói döntés szabályozza, ezen kívül más kapcsolattartási módot a bíróság nem szabályozott, így nincs szabályozva az internetet és telefonon történő kapcsolattartás sem. A szülői felügyeletet gyakorló volt házastárs (kérelmező) azért fordult a kapcsolattartási határozat végrehajtása iránti kérelemmel a bírósághoz, mert az indítványozó (kérelmezett) a bíróság által szabályozott kapcsolattartási módokon kívül más módon - így telefonon, elektronikus formában - és időben is kapcsolatot tartott. Az Tiszaújvárosi Járásbíróság a kérelemnek helyt adva megállapította, hogy - mivel a kapcsolattartást szabályozó ítélet nem rendelkezik a telefonos és interneten történő kapcsolattartásról -, erre vonatkozó szabályozás vagy egyezség hiányában az indítványozó megszegi a kapcsolattartásra vonatkozó szabályokat. Az elsőfokú bíróság az indítványozóval szemben ötvenezer forint pénzbírságot szabott ki. A Miskolci Törvényszék az elsőfokú végzést tényállásbeli és indokolási kiegészítéssel helybenhagyta.
Az indítványozó álláspontja szerint nem rendelhető el végrehajtás olyan kötelezésre, amelyet a kapcsolattartás szabályozása tárgyában hozott végrehajtható határozat nem tartalmaz. Nézete szerint a kapcsolattartást szabályozó határozat - a távoltartási határozattal szemben - nem tilt semmit, hanem a kapcsolattartás minimális szintjét rögzíti. Téves az a bírósági értelmezés, amely szerint amit a kapcsolattartást szabályozó határozat nem szabályoz, az tilos. A bíróságok ezért indokolatlan módon, jogalap nélkül avatkoztak be a magánszférájába, amely az Alaptörvény VI. cikk (1) bekezdésében rögzített alapjoga sérelmét okozta. .
. |