Hungarian
Ügyszám:
.
IV/01955/2016
Első irat érkezett: 11/30/2016
.
Az ügy tárgya: A büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény 417. § (1) bekezdése ellen előterjesztett alkotmányjogi panasz (felülvizsgálat kizártsága magánvádas eljárásban)
.
Eljárás típusa: Alkotmányjogi panasz (Abtv. 26. § (1) bekezdés)
.
Indítványozók típusa:érintett magánszemély vagy szervezet
.
Előadó alkotmánybíróra szignálás napja: 02/20/2017
.
Előadó alkotmánybíró: Szívós Mária Dr.
.
Az indítvány lényege:
.
Az indítvány lényege:
Az indítványozó - az Abtv. 26. § (1) bekezdése alapján - a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény 417. § (1) bekezdése alaptörvény-ellenességének megállapítását és megsemmisítését kérte az Alkotmánybíróságtól a Kúria Bfv.II.1117/2016/2. számú végzésével összefüggésben.
Az indítványozó álláspontja szerint sérti az Alaptörvény XXVIII. cikk (1) bekezdésében foglalt tisztességes eljáráshoz való jogot, hogy magánvádas eljárásban a magánvádló nem nyújthat be felülvizsgálati indítványt, amennyiben az eljárt bíróval kapcsolatos kizárási ok a jogerős ügydöntő határozat meghozatalát követően jutott a tudomására. A sérelmezett rendelkezés ugyanis a terhelt terhére kizárólag az ügyészt jogosítja fel felülvizsgálati indítvány benyújtására..
.
Indítványozó:
    Becze Viktor
Támadott jogi aktus:
    a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény 417. § (1) bekezdés
    Kúria Bfv.II.1117/2016/2. számú végzés
Az Alaptörvény hivatkozott rendelkezései az indítványban:
.
Az Alaptörvény hivatkozott rendelkezései az indítványban:
XXVIII. cikk (1) bekezdés
.
Anonimizált indítvány (pdf):
IV_1955_6_2016_ind_kieg.pdfIV_1955_6_2016_ind_kieg.pdfIV_1955_0_2016_inditvany.pdfIV_1955_0_2016_inditvany.pdf
.
Egyéb mellékletek (pdf):
    .
    A döntés száma: 3257/2018. (VII. 17.) AB végzés
    .
    A döntés kelte: Budapest, 07/02/2018
    .
    .
    Testületi ülések napirendjén:
    .
    Testületi ülések napirendjén:
    2018.07.02 16:00:00 2. öttagú tanács
    .

    .
    A döntés szövege (pdf):
    3257_2018 AB végzés.pdf3257_2018 AB végzés.pdf
    .
    A döntés szövege:
    .
    A döntés szövege:
      Az Alkotmánybíróság tanácsa alkotmányjogi panasz tárgyában meghozta a következő
      v é g z é s t:

      Az Alkotmánybíróság a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény 417. § (1) bekezdés I. pontja alaptörvény-ellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló alkotmányjogi panaszt visszautasítja.
    I n d o k o l á s

    [1] 1. Az indítványozó (Becze Viktor) az Alkotmánybíróságról szóló 2011. évi CLI. törvény (a továbbiakban: Abtv.) 26. § (1) bekezdése alapján kezdeményezte az Alkotmánybíróság eljárását.
    [2] Az alkotmányjogi panasz alapjául szolgáló ügyben az indítványozó rágalmazás vétsége miatt kezdeményezett magánvádas eljárást egy magánszeméllyel szemben. A Kiskunhalasi Járásbíróság a 7.Bpk.1247/2015/3. számú végzésével a büntetőeljárást megszüntette, az indítványozó fellebbezése folytán másodfokon eljáró Kecskeméti Törvényszék a 2.Bpkf.476/2015/5. számú végzésével pedig helybenhagyta az elsőfokú bíróság említett végzését. Az indítványozó a jogerős bírósági döntés ellen felülvizsgálati indítványt nyújtott be a vádlott terhére, amelyet a Kúria a Bfv.II.1117/2016/2. számú végzésében – mint nem jogosulttól származót – elutasított. A Kúria végzése indokolásában utalt arra, hogy a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény (a továbbiakban: Be.) 417. § (1) bekezdés I. pontja értelmében a terhelt terhére kizárólag az ügyész jogosult felülvizsgálati indítvány benyújtására, a magánvádlót ilyen jogosultság nem illeti meg.

    [3] 2. Az indítványozó ezt követően fordult alkotmányjogi panasszal az Alkotmánybírósághoz, amelyet a főtitkár hiánypótlási felhívására kiegészített, pontosított. Az indítványozó panasza indokolásában kifejtette, hogy a ­Kúria Bfv.II.1117/2016/2. számú végzésében alkalmazott Be. 417. § (1) bekezdés I. pontja ellentétes az Alaptörvény XXVIII. cikk (1) bekezdésében foglalt tisztességes eljáráshoz való jogával. Az indítványozó álláspontja szerint az ügyében az okoz alkotmányossági problémát, hogy a kifogásolt rendelkezés teljes mértékben elzárja attól, hogy magánvádas eljárásban – mint magánvádló – felülvizsgálati indítványt terjesszen elő, míg ez a lehetőség a terhelt számára nyitva áll. Indokolása szerint a vázolt jogi helyzet egyfelől azért jár a tisztességes bírósági eljáráshoz való jogának sérelmével, mert sérül az említett alapjog egyik részjogosítványa, a fegyverek egyenlőségének elve. Másfelől kifogásolta, hogy támadott rendelkezés a tisztességes bírósági eljáráshoz való jogának egy másik részjogosultságát is sérti, nevezetesen a pártatlan bírósághoz való jogát, mivel a Be. 417. § (1) bekezdés I. pontja értelmében attól a lehetőségtől is elesik, hogy olyan kizárási okot jelentsen be, ami csak a jogerős döntés meghozatalát követően jutott a tudomására.
    [4] Mindezekre figyelemmel az indítványozó kérte a Be. 417. § (1) bekezdés I. pontja alaptörvény-ellenességének megállapítását és megsemmisítését.

    [5] 3. Az Abtv. 56. § (1) bekezdésében meghatározottak szerint az Alkotmánybíróságnak elsődlegesen az alkotmányjogi panasz befogadhatóságáról szükséges döntenie.

    [6] 3.1. Az Abtv. 30. § (1) bekezdése szerint az alkotmányjogi panaszt a sérelmezett döntés kézbesítésétől számított hatvan napon belül lehet írásban benyújtani. Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az indítványozó alkotmányjogi panaszát határidőn belül terjesztette elő.
    [7] Az indítvány a határozott kérelem Abtv. 52. § (1b) bekezdésében előírt feltételeinek az alábbiak szerint felel meg. Az indítvány az Alkotmánybíróság hatáskörére és az indítványozó jogosultságára vonatkozó hivatkozást tartalmaz, felhívja az Alaptörvény megsértett rendelkezéseit és megjelöli a sérelmezett jogszabályi rendelkezést és kifejezetten kéri annak megsemmisítését. Ezenkívül megjelöli az Alaptörvényben biztosított jog lényegét és megfelelő indokolást is tartalmaz, így eleget tesz az Abtv. 52. § (1b) bekezdés a)–f) pontjaiban foglaltaknak.

    [8] 3.2. Az Alkotmánybíróság az Abtv. 56. § (2) bekezdése alapján a továbbiakban azt vizsgálta meg, hogy az alkotmányjogi panasz az Abtv. 26. § (1) bekezdésében, valamint az Abtv. 29–31. §-aiban foglalt tartalmi feltételeket kimeríti-e. Az egyedi ügyben való érintettség megállapítható, mivel az indítványozó a panasszal támadott ügyben magánvádlóként járt el. Megállapítható továbbá, hogy az indítványozónak a támadott határozattal szemben további jogorvoslati lehetősége nem állt fenn.
    [9] Az Abtv. 29. §-a a befogadhatóság további tartalmi feltételeként nevesíti, hogy a panasznak a bírói döntést érdemben befolyásoló alaptörvény-ellenességet vagy alapvető alkotmányjogi jelentőségű kérdést kell tartalmaznia.
    [10] Az Alkotmánybíróság a 3245/2018. (VII. 11.) AB határozatban kifejtette, hogy a büntetőeljárásnak a vádban foglalt cselekmény jogerős elbírálását követő, rendkívüli jogorvoslati szakaszában a jogalkotónak alkotmányos lehetőségében áll a védelem és a terhelt számára többletjogosítványok biztosítása a vádlóval szemben. ­Ugyanis míg a terhelt jogerős elítélésével szükségszerűen együtt járó (alapjog)korlátozás megfelelő indoka lehet annak, hogy a jogalkotó bizonyos törvénysértések felmerülése esetén lehetőséget adjon a jogerős döntések további vitatására, addig ilyennek nem tekinthető a sértett azon igénye, hogy a terhelt jogerős felmentését vagy az eljárás jogerős megszüntetését követően is kikényszeríthesse a bíróságtól a büntetőjogi felelősség megállapítását olyan ügyekben, amelyekben a büntetőigényről a közvádló korábban – eleve (magánvádas eljárás), vagy az addig lefolytatott büntetőeljárás eredményeként (pótmagánvádas eljárás) – lemondott.

    [11] 4. A kifejtettek alapján az Alkotmánybíróság arra a következtetésre jutott, hogy az indítványozó panaszában a kifogásolt bírósági ítéletekben foglaltakkal kapcsolatosan nem állított bírói döntést érdemben befolyásoló alaptörvény-ellenességet, illetve alapvető alkotmányjogi jelentőségű kérdést sem vetett fel, így nem teljesítette az Abtv. 29. §-ában meghatározott befogadhatósági feltételt.
    [12] Mindezekre figyelemmel az Alkotmánybíróság az Ügyrend 30. § (2) bekezdés a) pontja alapján, figyelemmel az Abtv. 56. § (2) és (3) bekezdéseire is, az alkotmányjogi panaszt visszautasította.

      Dr. Schanda Balázs s. k.,
      tanácsvezető alkotmánybíró
      .
      Dr. Pokol Béla s. k.,
      alkotmánybíró

      Dr. Szívós Mária s. k.,
      előadó alkotmánybíró
      Dr. Stumpf István s. k.,
      alkotmánybíró

      Dr. Varga Zs. András s. k.,
      alkotmánybíró

      .
      English:
      .
      Petition filed:
      .
      11/30/2016
      Subject of the case:
      .
      constitutional complaint submitted against Section 417(1) of the Act XIX of 1998 on the Criminal Procedure (exclusion of review in the case of supplementary private prosecution)
      Number of the Decision:
      .
      3257/2018. (VII. 17.)
      Date of the decision:
      .
      07/02/2018
      .
      .