A döntés szövege:
Az Alkotmánybíróság tanácsa jogszabály Alaptörvénnyel való összhangjának utólagos vizsgálata tárgyában meghozta a következő
v é g z é s t:
Az Alkotmánybíróság a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény 197/B. § (5) bekezdése alaptörvény-ellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítvány alapján indult eljárást megszünteti.
I n d o k o l á s
[1] 1. A Kúria elnöke a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény (a továbbiakban: Bszi.) 197/B. § (5) bekezdése alaptörvény-ellenességének megállapítását és megsemmisítését kezdeményezte. Ez a szabály azt határozza meg, hogy jogegységi panasz eljárásnak a 2020. július 1-jén és az azt követően meghozott jogerős ítélet vagy az ügy érdemében hozott jogerős végzés ellen van helye. Az indítvány lényege szerint nem egyértelmű, hogy a Bszi. 197/B. § (5) bekezdésében foglalt, „jogerős ítélet vagy az ügy érdemében hozott jogerős végzés” fordulatot a jogegységi panasszal támadott kúriai határozattal vagy az alsóbb fokú bíróság jogerős határozatával szemben kell értelmezni és alkalmazni. Ez sérti az indítvány szerint az Alaptörvény B) cikk (1) bekezdésében megfogalmazott jogállamiság elvét, mivel nem felel meg a jogállamiság immanens részét képező jogbiztonságból levezethető normavilágosság követelményének.
[2] Az Alkotmánybíróság megkeresésére írt válaszában az igazságügyi miniszter jelezte, hogy a Kormány – figyelemmel arra, hogy a Kúrián kétféle értelmezés alakult ki a Bszi. 197/B. § (5) bekezdése tekintetében – javaslatot tett az Országgyűlés felé az érintett rendelkezés módosítására.
[3] 2. Az indítvány benyújtását követően az egyes igazságügyi tárgyú törvények módosításáról szóló 2020. évi CLXV. törvény (a továbbiakban: Tv.) 51. §-a – amely a Javaslat indokolása értelmében a Kúria elnöke indítványának megfelelően pontosítja az átmeneti szabályt – a Bszi. 197/B. § (5) bekezdése helyébe más szabályt léptetett. Eszerint „[j]ogegységi panasz eljárásnak a Kúria 2020. július 1-jén és az azt követően meghozott, a 41/B. §-ban meghatározott határozata ellen van helye. A 41/B. §-ban meghatározott feltételek teljesülése esetén a jogegységi panasz eljárásnak az ügyben alkalmazott és alkalmazandó eljárási törvénytől függetlenül helye van, ha a felülvizsgálati kérelemmel támadott határozatot a bíróság 2020. április 1-jét és a Kúria a határozatát 2020. július 1-jét követően hozta.” Sem a Bszi. 197/B. § (5) bekezdése, sem az általa utalt szabály, a Bszi. 41/B. §-a az indítványban kifogásolt szövegrészt nem tartalmazza.
[4] 3. A Tv. 51. §-a 2021. január 1-jén lépett hatályba [Tv. 105. § (2) bekezdés]. Megállapítható, hogy a Tv. módosító szabályai kizárják azt az értelmezést, amelyre az indítvány utalt. Ennek folytán okafogyottá vált az indítványozó alkotmányossági kifogása, ezért az Alkotmánybíróság az Alkotmánybíróságról szóló 2011. évi CLI. törvény 59. §-a és az Ügyrend 67. § (2) bekezdésének e) pontja alapján az indítvány tárgyában az eljárást megszüntette.
Dr. Handó Tünde s. k.,
tanácsvezető, előadó alkotmánybíró
. |
Dr. Handó Tünde s. k.
tanácsvezető alkotmánybíró
az aláírásban akadályozott
dr. Pokol Béla
alkotmánybíró helyett
Dr. Handó Tünde s. k.
tanácsvezető alkotmánybíró
az aláírásban akadályozott
dr. Szalay Péter
alkotmánybíró helyett
. | Dr. Handó Tünde s. k.
tanácsvezető alkotmánybíró
az aláírásban akadályozott
dr. Schanda Balázs
alkotmánybíró helyett
Dr. Handó Tünde s. k.
tanácsvezető alkotmánybíró
az aláírásban akadályozott
dr. Szívós Mária
alkotmánybíró helyett
. |
. |