Az indítvány lényege:
Az indítványozó - az Abtv. 26. § (2) bekezdése alapján - a villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 273/2007. (X. 19.) Korm. rendelet (Vet.vhr.) 5. § (5), (5a)-(5c) és (5f) bekezdése alaptörvény-ellenességének megállapítását és ex tunc hatályú megsemmisítését kérte az Alkotmánybíróságtól.
A Vet. vhr. - a sérelmezett módosítást megelőzően - a háztartási méretű kiserőmű (HMKE) által a közcélú hálózatba betáplált, és onnan vételezett energia vonatkozásában szaldó elszámolás alkalmazását tette lehetővé. Az indítványozó által sérelmezett rendelkezések a Vet. vhr.-t akként módosították, hogy a szaldó elszámolás alkalmazását a közcélú hálózatba villamos energiát betápláló HMKE üzembe helyezésének időpontja szerint fokozatosan megszüntették, és helyette olyan elszámolás alkalmazását írták elő, amelyben a hálózatba betáplált és vételezett villamos energia mennyisége irányonként külön-külön kerül megállapításra.
Az indítványozó háztartási méretű kiserőművet (HMKE) épített ki 2012-ben, arra nézve 2013. január 4. napjától rendelkezik az elosztói engedéllyel rendelkező szolgáltatóval megkötött szerződéssel, amelyet határozatlan időtartamra kötött. A sérelmezett rendelkezések alapján a szolgáltatóval fennálló jogviszonyát 2024. január 1-vel megváltoztatta, a szaldós elszámolás megszüntetését követő elszámolási szabályok bevezetésével rá nézve hátrányosan. Érvelése szerint a sérelmezett rendelkezések alkotmányos indok nélkül vonták el a határozatlan időre megkötött szaldóelszámolás megszüntetésével a korábbi jogszabály által biztosított jogos várományát arra, hogy a tulajdonában lévő HMKE segítségével megtermelt napenergia-többletből eredően nem kell a villamos energiáért fizetnie. A tulajdonhoz való joga mellett sérül továbbá a szerzett jogok védelme azáltal, hogy fennálló jogviszony tartalmát hátrányos módon változtatta meg a jogalkotó, valamint a rendelkezések bevezetése, hatálybaléptetése és alkalmazása során a hátrányos visszaható hatályú jogalkalmazás tilalma is. Végül a sérelmezett rendelkezések az egészséges környezethez való jog sérelmét is okozzák, amely különösen a jelenség tömeges jellege és jövő nemzedékek jogai miatt alkotmányjogi jelentőséggel bír. A hátrányos megkülönböztetés tilalmát sérti továbbá az, hogy a jogalkotó ugyanolyan áron teszi hozzáférhetővé a villamos energiát az energia előállításban és betermelésben közreműködő és nem közreműködő alanyok számára..
. |