Az indítvány lényege:
Az indítványozó - az Abtv. 27. §-a alapján - a Fővárosi Törvényszék 103.K.701.146/2020/12. számú ítélete alaptörvény-ellenességének megállapítását és megsemmisítését kérte az Alkotmánybíróságtól. Kérte a bírói döntésre okot adó, a Közbeszerzési Hatóság Közbeszerzési Döntőbizottsága (a továbbiakban: Döntőbizottság) D.44/6/2020. számú végzése megsemmisítését is.
Az indítványozó jogorvoslati kérelemmel fordult a Döntőbizottsághoz, amiben az általa jogsértőnek értékelt közbeszerzési eljárást megindító felhívás és dokumentáció megsemmisítését kérte. A Döntőbizottság hiánypótlásra hívta fel az indítványozót, így igazgatási szolgáltatási díj megfizetésére is. Az indítványozó az igazgatási szolgáltatási díjat nem fizette meg; egyrészt a díj kiszabását jogellenesnek értékelte, mert az a két fázisú beruházás mindkét fázisát alapul véve lett kiszámítva, holott az indítványozó csak az első, a teljes beruházás 10 %-át kitevő fázis megvalósulásában vett volna részt, másrészt észlelte, hogy az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 5. § (1) bekezdése alapján illetékfizetésre nem köteles, így álláspontja szerint a tulajdonosi jogok miatt a döntőbizottsági eljárásban is költségmentességet kell hogy élvezzen. A Döntőbizottság D.44/6/2020. számú végzésével az indítványozó jogorvoslati kérelmét visszautasította, mivel a hiánypótlási felhívásnak - az igazgatási szolgáltatási díj megfizetése és annak igazolása - nem tett eleget. A Döntőbizottság hivatkozott arra, hogy eljárás kizárólag az igazgatási szolgáltatási díj megfizetése után lehetséges, a jogszabályi előírásoktól eltérésre, továbbá a díj utólagos megfizetésére sincs lehetőség. Az indítványozó a döntőbizottsági határozat ellen bírósághoz fordult, keresetét a Fővárosi Törvényszék a panaszban sérelmezett ítéletével elutasította. A bíróság a Döntőbizottság eljárását jogszerűnek ítélte és alaptörvény-ellenesség aggályát sem látta felmerülni.
Az indítványozó álláspontja szerint ugyanakkor a Törvényszék ítéletével helybenhagyott döntőbizottsági végzés sérti a tisztességes eljáráshoz való jogát, a hatékony jogorvoslathoz való jogát, a törvény előtti egyenlőség alkotmányos elvét és a jó hírneve tiszteletben tartásához fűződő alapjogát..
. |