Az indítvány lényege:
Az indítványozó – az Abtv. 26. § (2) bekezdése alapján – a lelkiismereti és vallásszabadság jogáról, valamint az egyházak, vallásfelekezetek és vallási közösségek jogállásáról szóló 2011. évi CCVI. törvény (Ehtv.) 6. § (1) bekezdése, 7. § (1) bekezdése, a 14-15. §-ai, valamint a 34. § (1) bekezdése alaptörvény-ellenességének megállapítását és visszaható hatályú megsemmisítését indítványozta.
Az indítványozó kifejti, hogy a rendelkezések szerzett jogot vonnak el azzal, hogy már megszerzett egyházi státuszt vonnak el a törvény erejénél fogva. Sérelmezi a jogszabály megalkotásának körülményeit, szerinte az radikális változásokat tartalmaz az egyházként való működés feltételeivel összefüggésben, ugyanakkor nem biztosított a jogalkotó kellő felkészülési időt az érintettek számára, ezért a rendelkezések sértik az Alaptörvény B) cikk (1) bekezdését. Álláspontja szerint a rendelkezések nem felelnek meg a normavilágosság követelményének sem. Az Ehtv. sérti az Alaptörvény XXVIII. cikk (7) bekezdésében biztosított jogorvoslathoz jogot, mert semmilyen formában nem biztosít jogorvoslati lehetőséget az Országgyűlés egyházi státuszról hozott döntésével szemben. Előadja, hogy a támadott rendelkezések sértik az Alaptörvény VII. cikk (1) bekezdésében foglaltakat, mert ellentétesek a semlegesség, valamint az állam és az egyház elválasztásának elvével. Az indítványozó szerint a támadott rendelkezések sértik az Alaptörvény XV. cikk (2) bekezdésében foglaltakat, mivel diszkriminációra alkalmas kritériumokat állapítanak meg például a vallás definiálásával összefüggésben. Végül – az Alaptörvény Q. cikkére hivatkozással – kifejti, hogy az Eht. sérti az Európai Emberi Jogi Egyezmény több rendelkezését is..
. |
Támadott jogi aktus:
a lelkiismereti és vallásszabadság jogáról, valamint az egyházak, vallásfelekezetek és vallási közösségek jogállásáról szóló 2011. évi CCVI. törvény 6. § (1) bekezdés, 7. § (1) bekezdés, 14. §, 15. §, 34. § (1) bekezdés
|