Az indítvány lényege:
Az indítványozó – az Abtv. 27. §-a alapján - alkotmányjogi panaszában a Kúria Gfv.VI.30.039/2024/7. számú ítélete valamint - az Abtv. 26. § (1) bekezdése alapján - a Kúria Jogegységi Panasz Tanácsa 9/2023. számú Jogegységi határozata (Jpe.IV.60.038/2023/12. szám, a továbbiakban: JEH) a végrehajtási záradékkal ellátható közjegyzői okiratba foglalt követelés elévüléséről alaptörvény-ellenességének megállapítását és megsemmisítését kéri az Alkotmánybíróságtól.
Az alperes, mint kölcsönadó és a felperes, mint adós (a továbbiakban: indítványozó) kölcsönszerződést kötettek, amelynek értelmében az alperes svájci frank alapú kölcsönt nyújtott az indítványozó részére, amelynek biztosítása érdekében egy ingatlanra jelzálogszerződést is kötöttek. Az indítványozó késedelmes teljesítése miatt az alperes a kölcsönszerződést azonnali hatállyal felmondta, majd az alperes végrehajtást kezdeményezett az indítványozóval szemben. Az indítványozó keresetében kérte, hogy a bíróság a kölcsönszerződés fedezetéül szolgáló ingatlan tulajdoni lapján bejegyzett jelzálogjog, valamint elidegenítési és terhelési tilalom törlése érdekében keresse meg az illetékes földhivatalt, az alperest pedig kötelezze ennek tűrésére. Az elsőfokú bíróság határozatában helyt adott az indítványozó kereseti kérelmének és megállapította, hogy az alperes indítványozóval szemben fennálló követelése elévült. A másodfokú bíróság ez elsőfokú ítéletet megváltoztatta és elutasította az indítványozó keresetét; a másodfokú bíróság jogi álláspontja szerint ugyanis az alperes írásbeli felszólításai - figyelemmel a Kúria gyakorlatára - megszakították a a követelés elévülését. A jogerős ítélettel szemben az indítványozó nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság döntésének helybenhagyását kérte. A Kúria elvi megállapítás szerint a követelés elévülésének megszakítására a régi Ptk. 327. § (1) bekezdése irányadó akkor is, ha fennállnak a közjegyzői okirat végrehajtási záradékkal történő ellátásának feltételei. A közvetlen végrehajtás megindítása a jogosult számára lehetőség nem pedig kötelezettség. A Kúria a jogerős ítéletet - a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta - nem találta jogsértőnek, az érdemben helyesnek ítélte meg és hatályában fenntartotta a JEH alapján.
A JEH jelen alkotmányjogi panasz által releváns megállapítása az alábbi: 1. a régi Ptk 327. § (1) bekezdésében felsorolt cselekmények akkor is megszakítják a követelés elévülését, ha a közjegyzői okiratba foglalt követelés végrehajtási záradékkal történő ellátásának a Vht. 23/C. § (1) és (2) bekezdése szerinti feltételei fennállnak, 2. a követelés elévülésének a megszakítására a régi Ptk 327. § (1) bekezdése az irányadó abban az esetben is, ha fennállnak a közjegyzői okirat végrehajtási záradékkal történő ellátásának a Vht. 23/C. § (1) és (2) bekezdése szerinti feltételei, de a jogosult a közvetlen végrehajtás helyett a követelést perben érvényesíti.
Az indítványozó az Alaptörvény XXVIII. cikk (1) bekezdésében biztosított tisztességes eljáráshoz jog sérelmét, valamint a XIII. cikkben garantált tulajdonhoz való jog sérelmét állítja, amely a Kúria jogértelmezése által valósult meg. Sérült az indítványozó álláspontja szerint az Alaptörvény B) cikk szerinti visszaható hatályú jogalkotás tilalma, mivel a Kúria egy 2023. december 27-én közzétett JEH-re hivatkozással ítélte jogszerűnek a 2022. szeptember 20-ai keltezésű jogerős ítéletet. Az indítványozó álláspontja szerint a JEH megalkotásakor a Kúria túllépte a jogegység biztosítására vonatkozó alaptörvény felhatalmazás kereteit és elvonta a törvényhozói hatalomi ág jogkörét, ami az Alaptörvény C) cikk (1) bekezdésének sérelmét eredményezte. Az indítványozó nézete szerint a JEH támogatja, sőt ösztönzi a függő jogi helyzet fenntartását, korlátlan ideig kitolhatóvá teszi a közvetlen végrehajtás jogának gyakorlását, így a jogszabályban rögzített 5 év elévülési idő helyett a szükségesnél tovább engedi korlátozni a tulajdonnal való rendelkezést jogát, amely az Alaptörvény XIII. cikk (1) bekezdésének sérelméhez veze.
. |