Az indítvány lényege:
Az indítványozó - az Abtv. 26. § (2) bekezdése alapján - a tőkepiac stabilitásának erősítése érdekében tett egyes kárrendezési intézkedésekről szóló 2015. évi CCXIV. törvény (törvény) 1. §-a, 6. § (3) bekezdése és 16. § (3) bekezdése alaptörvény-ellenességének megállapítását és ex tunc hatállyal történő megsemmisítését kérte az Alkotmánybíróságtól.
Az indítványozó továbbá azt kérte az Alkotmánybíróságtól, hogy az Alaptörvény 24. cikk (4) bekezdését alkalmazza a törvénynek a beadvánnyal nem érintett rendelkezései vonatkozásában, mert álláspontja szerint a törvény összes lényeges szabálya, illetve annak egésze alaptörvény-ellenes.
Az indítványozó álláspontja szerint a jogalkotó törvény 1. § - a alapján kizárólag a károsultaknak egy speciális, egyedi csoportjára korlátozta a törvény hatályát, ami sérti az Alaptörvény XV. cikkében foglalt diszkrimináció tilalmat és az egyenlő bánásmódhoz való jogot, valamint a tulajdonhoz való jogot, a tisztességes gazdasági versenyt és a vállalkozás szabadságát.
Az indítványozó álláspontja szerint a törvény 6. §-ának (2) bekezdése rögzíti, hogy a törvény szerinti kárrendezés, amelynek mértéke a törvény 16. §-ának (3) bekezdése szerint elérheti a 30 millió forint értékhatárt, nem érinti a Tpt. 213. §-a szerinti BEVA által teljesítendő kártalanításra vonatkozó igényérvényesítést. Álláspontja szerint ebből következően a törvény 1. § - a által közvetetten, önkényesen kiemelt károsultaknak a BEVA által biztosított kártalanítást sokszorosan meghaladó támogatást, a törvény megnevezésében kárrendezést biztosít. Az indítványozó álláspontja szerint a támadott rendelkezések ezért sértik az Alaptörvény XV. cikkében foglalt diszkrimináció tilalmat és az egyenlő bánásmódhoz való jogot, valamint a tulajdonhoz való jogot, a tisztességes gazdasági versenyt és a vállalkozás szabadságát.
. |