Hungarian
Ügyszám:
.
IV/03560/2012
Első irat érkezett: 11/13/2012
.
Az ügy tárgya: a Budapesti II. és III. Kerületi Bíróság 15.P.III.22.419/2007/11. számú végzésével, a Fővárosi Törvényszék 56.Pfv.632.704/2011/2. számú végzésével, valamint a Kúria Pfv.I.22.370/2011/2. számú végzésével összefüggő alkotmányjogi panasz
.
Eljárás típusa: Alkotmányjogi panasz (Abtv. 27. § )
.
Indítványozók típusa:érintett magánszemély vagy szervezet
.
Előadó alkotmánybíróra szignálás napja: 12/07/2012
.
Előadó alkotmánybíró: Lenkovics Barnabás Dr.
.
Az indítvány lényege:
.
Az indítvány lényege:
Az indítványozó – az Abtv. 27. §-a alapján – a Budapesti II. és III. Kerületi Bíróság életjáradéki szerződés felbontása iránt folyamatban volt perben, perbelépés engedélyezése tárgyában hozott 15.P.III.22.419/2007/11. számú végzése, a Fővárosi Törvényszék kapcsolódó 56.Pfv.632.704/2011/2. számú végzése, valamint a Kúria Pfv.I.22.370/2011/2. számú végzése alaptörvény-ellenességének megállapítását és megsemmisítését kéri az Alkotmánybíróságtól.
Az indítványozó előadja, hogy öröklési szerződésének érvényessége – a mindkét ügyben szerződő félként szereplő – személy halála miatt megszüntetett életjáradéki szerződés tárgyában folyamatban volt pertől függ.
A támadott végzések sértik az Alaptörvény XXVIII. cikk (1) bekezdésében biztosított tisztességes bírósági eljáráshoz való jogát, mivel azok alapján nem léphet perbe a megszűnt ügyben, ezért az öröklési szerződéssel szerezhető jogait nem tudja bírósági úton érvényesíteni. Az indítványozó rámutat, hogy a bírósági gyakorlat az ügyében hozott döntésekkel ellentétes, megengedő. A támadott végzések sértik az Alaptörvény I. cikk (1) és (3) bekezdésében rögzített, az alapvető jogok tiszteletben tartásához, valamint az alapvető jogok korlátozhatóságának általános elveihez fűződő, a II. cikkében biztosított emberi méltósághoz való jogát, illetve a XV. cikk (2) bekezdésében rögzített diszkrimináció tilalmának elvét, mivel indokolatlanul korlátozzák önrendelkezését, bírósághoz fordulásának jogát.
A végzések sértik az Alaptörvény XIII. cikk (1) bekezdésében biztosított tulajdonhoz és örökléshez való jogát is, mivel örökségét nem tudja megszerezni a döntések következtében..
.
Támadott jogi aktus:
    a Budapesti II. és III. Kerületi Bíróság 15.P.III.22.419/2007/11. számú végzése
    a Fővárosi Törvényszék 56.Pfv.632.704/2011/2. számú végzése
    a Kúria Pfv.I.22.370/2011/2. számú végzése
Az Alaptörvény hivatkozott rendelkezései az indítványban:
.
Az Alaptörvény hivatkozott rendelkezései az indítványban:
B. cikk (1) bekezdés
Q. cikk (2) bekezdés
Q. cikk (3) bekezdés
I. cikk
II. cikk
XIII. cikk (1) bekezdés
XV. cikk (1) bekezdés
XV. cikk (2) bekezdés
XXVIII. cikk (1) bekezdés

.
A döntés száma: 3039/2013. (II. 12.) AB végzés
.
ABH oldalszáma: 2013/1301
.
Az ABH 2013 tárgymutatója: jogorvoslat kimerítése és a felülvizsgálati eljárás
.
A döntés kelte: Budapest, 02/04/2013
.
.
Testületi ülések napirendjén:
.
Testületi ülések napirendjén:
2013.02.04 11:00:00 3. öttagú tanács
.
A döntés szövege:
.
A döntés szövege:
    Az Alkotmánybíróság tanácsa alkotmányjogi panasz tárgyában meghozta a következő
    v é g z é s t:

    Az Alkotmánybíróság a Kúria Pfv.I.22.370/2011/2. számú végzése alaptörvény-ellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló alkotmányjogi panaszt visszautasítja.
    I n d o k o l á s

    [1] 1. Az indítványozó az Alkotmánybíróságról szóló 2011. évi CLI. törvény (a továbbiakban: Abtv.) 27. §-a szerinti alkotmányjogi panasszal fordult az Alkotmánybírósághoz. Az indítvány arra irányult, hogy az Alkotmánybíróság állapítsa meg a Kúria Pfv.I.22.370/2011/2. számú végzése alaptörvény-ellenességét és semmisítse meg azt.

    [2] 2. Az alkotmányjogi panasz előzménye az volt, hogy az indítványozó néhai férje a gyermekeivel – 1998. december 17. napján életjáradéki szerződést kötött, melyben a gyermekek vállalták, hogy édesapjuk részére fejenként 7 500–7 500 forint életjáradékot fizetnek, valamint betegségében ápolják, gondozásban részesítik és gondoskodnak az orvosi kezeléséről. Ennek fejében az indítványozó néhai férje a tulajdonát képező lakás 1/3-ad, 1/3-ad tulajdoni hányadát a gyermekeinek jutatta, a tulajdonjogukat a földhivatal az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezte. Ezt követően a gyermekek a szerződésben foglalt kötelezettségüket nem teljesítették, emiatt az édesapa az életjáradéki szerződés felbontása iránt pert indított. Ezt megelőzően azonban néhai férje és az indítványozó (aki egyébként nem a gyermekek vér szerinti édesanyja) a perbeli ingatlan 2/3-ának tulajdonjogára (azaz a már a gyermekeknek jutatott részére) feltételes hatályú öröklési szerződést kötöttek azzal, hogy a szerződés – a megkötésének napjára visszamenőlegesen – akkor lép hatályba, amikor a bíróság az életjáradéki szerződést jogerősen felbontotta.
    [3] Tekintettel arra, hogy az életjáradéki szerződés felbontása iránti per folyamatban léte alatt a felperes elhunyt, az eljárás félbeszakadt. Ezt követően az örökösök az örökösi jogállásuknak a hagyatékátadó végzéssel történt valószínűsítése mellett a per megszüntetését kérték arra hivatkozással, hogy “saját magukkal nem kívánnak pereskedni”. A bíróság erre tekintettel a pert megszüntette. A Budapesti II. és III. Kerületi Bíróság a végzésében kitért arra, hogy a félbeszakadást megállapító végzést a gyermekek mellett az indítványozónak is kézbesítették, aki azonban ezzel kapcsolatban a per megszüntetéséig perbelépés iránti kérelmet nem terjesztett elő, pusztán a megszüntető végzés jogerőre emelkedését követően kérte a perbelépése engedélyezését.
    [4] E kérelmét a Budapesti II. és III. Kerületi Bíróság arra tekintettel utasította el, hogy nincs folyamatban olyan per, amelybe az indítványozó felperesi jogutódként beléphetne.
    [5] A másodfokú bíróság a végzést helybenhagyta, azonban az indokolást azzal egészítette ki, hogy az indítványozó a néhai felperesnek csak olyan feltételhez kötött jogutóda, amely feltétel nem következett be. Az indítványozó jogutódi minősége ugyanis annak a pernek a kimenetelétől függ, amely perbe jogutódként kívánt önként belépni. Ezáltal a jogutódi minőségének az időbeliséggel kapcsolatos feltétele nem valósult meg, azaz előbb kellett volna az indítványozónak jogutóddá válnia és csak ezt követően lehetett volna e minőségében perbe lépnie. Tekintettel arra, hogy az öröklési szerződés az indítványozó jogutódi minőségének a megállapítására, illetve a valószínűsítésére sem alkalmas, ezért a bíróság álláspontja szerint a permegszüntető végzés hatálytalanságának a kérdése nem merülhetett fel, így a perbelépés engedélyezését elutasító végzést helybenhagyta. Az ügyben az indítványozó felülvizsgálati kérelmet nyújtott be, melyet a Kúria azzal az indokolással utasított el hivatalból, hogy az első- és másodfokú perbelépés engedélyezését elutasító végzések nem érdemi végzések, azért azok felülvizsgálati kérelemmel nem támadhatók meg.
    [6] Az indítványozó az alkotmányjogi panaszát a kúriai végzés ellen terjesztette elő. Indítványát azzal indokolta, hogy ez a végzés sérti az Alaptörvény B) cikkét (jogállamiság), Q) cikkét (magyar jog és nemzetközi jog összhangja), I. cikkét (alapvető jogok tiszteletben tartása és korlátozása), II. cikkét (emberi méltóság), XIII. cikkét (tulajdonhoz és örökléshez való jog), XV. cikkét (törvény előtti egyenlőség, hátrányos megkülönböztetés tilalma) és a XXVIII. cikkét (tisztességes eljáráshoz való jog). Azzal érvelt, hogy az életjáradéki szerződés felbontására irányuló per folytatása a szerződéses örökös anyagi igényének elengedhetetlen része. Ettől a jogától pedig őt nem lehet megfosztani.
    [7] 3. Az indítványozó nem a jogerős végzés meghozatalát követően fordult az Alkotmánybírósághoz, hanem csak később, a rendkívüli jogorvoslati kérelmét is elutasító döntéssel szemben. Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint az Abtv. 26. § (1) bekezdés b) pontjában, 27. § b) pontjában és 56. § (2) bekezdésében a jogorvoslati lehetőség kimerítésének kötelezettsége nem vonatkozik a felülvizsgálatra mint rendkívüli jogorvoslatra. Tehát egyedi ügyben folytatott bírósági eljárásban alkalmazott jogszabály Alaptörvénnyel való összhangjának vizsgálata vagy az alaptörvény-ellenes bírói döntés vizsgálata akkor is kezdeményezhető, ha az ügy érdemében hozott, vagy a bírósági eljárást befejező egyéb jogerős döntés ellen a törvény lehetővé teszi felülvizsgálati kérelem, vagy indítvány benyújtását.
    [8] Ugyanakkor az Alkotmánybíróság azt is megállapítja, hogy a Kúria felülvizsgálati eljárásban hozott döntése ellen benyújtott alkotmányjogi panasz is befogadható (feltéve, hogy az indítványozó a jogerős döntést az Alkotmánybíróság előtt nem támadta meg), amennyiben az ügy érdemében hozott vagy az eljárást befejező egyéb döntés a) a megtámadott határozatot hatályában fenntartja, vagy b) a jogerős határozatot egészben vagy részben hatályon kívül helyezi és helyette, illetve az elsőfokú határozat helyett új és a jogszabályoknak megfelelő határozatot hoz, vagy c) a jogerős határozatot megváltoztatja és a törvénynek megfelelő új határozatot hoz, vagy d) a megtámadott határozatot hatályon kívül helyezi és az eljárást megszünteti.
    [9] Nincs helye ugyanakkor alkotmányjogi panasz benyújtásának, ha a Kúria a felülvizsgálati kérelmet, illetve indítványt például azért utasítja el, mert az nem a jogosulttól származik, vagy felülvizsgálatnak nincs helye, illetve a hiánypótlás vagy kiegészítés elmaradt. Az alkotmányjogi panasz lényege és célja ugyanis az Alaptörvényben biztosított jogok védelme.
    [10] Jelen ügyben a Kúria alkotmányjogi panasszal támadott végzése szerint a hivatalból történő elutasítás indoka a felülvizsgálat nyilvánvaló törvényi kizártsága volt (a Kúria alapjogokkal összefüggő érdemi kérdést nem döntött el) [Pp. 273. § (2) bekezdés a) pontja, összefüggésben a Pp. 270. § (2)–(3) bekezdésével].
    [11] Mindezek alapján az Alkotmánybíróság azt állapította meg, hogy a döntés ellen benyújtott alkotmányjogi panasz nem befogadható, s ezért azt az Abtv. 56. § (2)–(3) bekezdései alapján – az Abtv. 47. §-a és az Ügyrend 5. §-a alapján eljárva – visszautasította.
        Dr. Bihari Mihály s. k.,
        tanácsvezető alkotmánybíró
        .
        Dr. Dienes-Oehm Egon s. k.,
        alkotmánybíró

        Dr. Lévay Miklós s. k.,
        alkotmánybíró
        Dr. Lenkovics Barnabás s. k.,
        előadó alkotmánybíró

        Dr. Szalay Péter s. k.,
        alkotmánybíró

        .
        English:
        .
        Petition filed:
        .
        11/13/2012
        .
        Number of the Decision:
        .
        3039/2013. (II. 12.)
        Date of the decision:
        .
        02/04/2013
        .
        .