Hungarian
Ügyszám:
.
IV/01022/2014
Első irat érkezett: 05/26/2014
.
Az ügy tárgya: Kúria Bpkf.III.133/2014/5. számú végzése, és a Fővárosi Ítélőtábla 2.Bpi.11.368/2013/7. számú végzése elleni alkotmányjogi panasz (perújítási indítvány elutasítása)
.
Eljárás típusa: Alkotmányjogi panasz (Abtv. 27. § )
.
Indítványozók típusa:érintett magánszemély vagy szervezet
.
Előadó alkotmánybíróra szignálás napja: 10/13/2014
.
Előadó alkotmánybíró: Szívós Mária Dr.
.
Az indítvány lényege:
.
Az indítvány lényege:
Az indítványozó - az Abtv. 27. §-a és 26. § (1) bekezdése alapján - kérte a Kúria Bpkf.III.133/2014/5. számú végzése és a Fővárosi Ítélőtábla 2.Bpi.11.368/2013/7. számú végzése alaptörvény-ellenességének megállapítását és megsemmisítését.
Az indítványozó indokolásában előadja, hogy a Fővárosi Bíróság a 6.B.262/2003/193. számú ítéletében - mely fellebbezés folytán a Fővárosi Ítélőtábla 2.Bf.898/2005/46. számú ítéletével emelkedett jogerőre - bűnösnek találta felbújtóként, aljas indokból, különös kegyetlenséggel, több emberen, tizennégy éven aluli személy sérelmére elkövetett emberölés bűntettében és felbújtóként elkövetett közveszélyokozás bűntettében.
Álláspontja szerint a bírósági eljárás során bizonyítást nyert, hogy a fenti cselekményt nem követte el, ezért az összegyűjtött bizonyítékokat perújítási kérelembe foglalva perújítást nyújtott be. A perújítási kérelmet a fenti végzések elutasították.
Az indítványozó indokolásában előadja, hogy a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény 410. § (3) bekezdésének, és a 417. § (3) bekezdésének előírásaiba foglalt törvényi kötelezettségnek sem a bíróság sem az ügyész nem tettek eleget.
Véleménye szerint sérült a jogorvoslathoz való joga, mert nem élhetett a perújítási jogával, a tisztességes bírósági eljáráshoz való joga, mert a bíróságok nem részrehajlástól mentesen jártak el, és a törvény előtti egyenlőséghez való joga, mert a Kúria a korábbi döntéseivel ellentétes határozatot hozott.
Álláspontja szerint a végzések több alapvető jogát megsérteték, többek között sérült az Alaptörvény XV. cikk (1) bekezdésébe foglalt törvény előtti egyenlőséghez való joga, a XXIV. cikk (1) bekezdésébe foglalt joga tisztességes hatóságok előtti eljáráshoz, a XXVIII. cikk (1) bekezdésébe foglalt tisztességes bírósági eljáráshoz való joga és a XXVIII. cikk (7) bekezdésébe foglalt jogorvoslathoz való joga. .
.
Indítványozó:
    Kovács Zsolt
Támadott jogi aktus:
    Kúria Bpkf.III.133/2014/5. számú végzése és a Fővárosi Ítélőtábla 2.Bpi.11.368/2013/7. számú végzése
Az Alaptörvény hivatkozott rendelkezései az indítványban:
.
Az Alaptörvény hivatkozott rendelkezései az indítványban:
XV. cikk (1) bekezdés
XXIV. cikk (1) bekezdés
XXVIII. cikk (1) bekezdés
XXVIII. cikk (7) bekezdés

.
Anonimizált indítvány (pdf):
IV_1022_12_2014_ind_kieg. anonim.pdfIV_1022_12_2014_ind_kieg. anonim.pdfIV_1022_6_2014_ind_kieg. anonim.pdfIV_1022_6_2014_ind_kieg. anonim.pdfIV_1022_1_2014_ind_kieg. anonim.pdfIV_1022_1_2014_ind_kieg. anonim.pdfIV_1022_0_2014_inditvany.anonim pdf.pdfIV_1022_0_2014_inditvany.anonim pdf.pdf
.
Egyéb mellékletek (pdf):
    .
    A döntés száma: 3055/2015. (III. 13.) AB végzés
    .
    A döntés kelte: Budapest, 03/10/2015
    .
    .
    Testületi ülések napirendjén:
    .
    Testületi ülések napirendjén:
    2015.03.10 15:00:00 2. öttagú tanács
    .

    .
    A döntés szövege (pdf):
    3055_2015_végzés.pdf3055_2015_végzés.pdf
    .
    A döntés szövege:
    .
    A döntés szövege:
      Az Alkotmánybíróság tanácsa alkotmányjogi panasz tárgyában meghozta a következő
      v é g z é s t:

      Az Alkotmánybíróság a Fővárosi Ítélőtábla 2.Bpi.11.368/2013/7. számú végzése és a Kúria Bpkf.III.133/2014/5. számú végzése alaptörvény-ellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló alkotmányjogi panaszt visszautasítja.
      I n d o k o l á s

      [1] 1. Az indítványozó az Alkotmánybíróságról szóló 2011. évi CLI. törvény (a továbbiakban: Abtv.) 26. § (1) bekezdése és a 27. §-a szerinti alkotmányjogi panasszal fordult az Alkotmánybírósághoz.
      [2] A Fővárosi Bíróság – a Fővárosi Ítélőtábla által az élet elleni bűncselekmény egyik minősítő körülménye megállapításának mellőzésével helybenhagyott – jogerős ítéletében (alapügy) bűnösnek mondta ki az indítványozót (mint II. rendű vádlottat) aljas indokból, különös kegyetlenséggel, több emberen, tizennégy éven aluli személy sérelmére elkövetett emberölés bűntettében, illetve közveszély okozás bűntettében, amelyeket felbujtóként követett el.
      [3] A korábbi sikertelen perújítási indítványait követően az indítványozó – a büntetőeljárás során eljárt védőjén keresztül – a jogerős ítélettel szemben újabb perújítási indítványt terjesztett elő, amelyet az alábbiak szerint indokolt.
      [4] Az alapügy jogerős befejezését követően az indítványozó otthonában olyan, más bűncselekménnyel kapcsolatos adatokat tartalmazó floppylemezek kerültek elő, amelyek tartalma alapján – az indítványozó álláspontja szerint – arra lehet következtetni, hogy az indítványozó a vádbeli időpontban nem tartózkodhatott a helyszínen.
      [5] Az alapügyben titoktartási kötelezettségük miatt a vallomástételben korlátozott tanúk (az indítványozó által minősített eljárásban tett vallomások felvételét készítő rendőrök) titoktartási kötelezettsége időközben megszűnt, ezért az indítványozó szükségesnek tartotta újbóli kihallgatásukat.
      [6] Szükségesnek tartotta továbbá az alapügyben beszerzett tűzszakértői vélemények kiegészítését is, illetve a szakértők egymás jelenlétében történő meghallgatását is.
      [7] Az indítványozó ezen felül hivatkozott arra is, hogy a bíróságok a vádirattól eltérően minősítették a cselekményét, azonban ennek lehetőségét az indítványozóval (mint vádlottal) és a védővel nem közölte a bíróság, így nem volt lehetőségük az eltérő minősítésre figyelemmel indítványokat tenniük. Ezzel pedig sérültek a terhelt védelemhez fűződő jogai.
      [8] A perújítási indítványt a Fővárosi Ítélőtábla 2.Bpi.11.368/2013/7. számú – a Kúria Bpkf.III.133/2014/5. számú végzésével helybenhagyott – végzésében elutasította. A végzések indokolásának lényege szerint az indítványozó által felajánlott floppylemezekből kinyerhető információ azt a bizonyítandó tényt hivatott alátámasztani, hogy a terhelt az ítéleti tényállástól eltérően nem volt jelen a bűncselekmény helyszínén. Ugyanakkor az alapügyben eljárt bíróságok már állást foglaltak e kérdésben is a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján, így „[m]érlegelési körükbe vonták az akkor még rendelkezésre nem álló lemezekből esetlegesen kinyerhető adatok bizonyító erejét. Ezúton állást foglaltak a floppy-lemezek ellentétes bizonyítékok cáfolatára való alkalmasságának kérdésében.” A végzések indokolása szerint a perújítási indítvány tehát a már felmerült és az alapügyben eljárt bíróságok által értékelt bizonyítékok eljárási törvényben tilalmazott felülmérlegelésére irányul, így az abban foglaltak a perújítás alapjául nem szolgálhatnak.
      [9] Az alapügyben még titoktartásra kötelezett tanúk ismételt meghallgatásával, illetve a tűzvédelmi szakértők meghallgatásával kapcsolatos indítványelemek tekintetében a perújítás megengedhetősége tárgyában eljárt bíróságok leszögezték, hogy azok új bizonyíték megjelölése helyett csupán olyan további bizonyítási eljárás felajánlására vonatkoznak, amely – az indítványozó érvelése szerint – alkalmas lehet eltérő tényállás megállapítására. Mindez szintén a rendelkezésre álló bizonyítékok perújítási eljárásban meg nem engedett felülmérlegelését igényli.
      [10] A perújítás megengedhetősége tárgyában eljárt bíróságok tévesnek minősítették az indítványozó azon álláspontját is, miszerint perújítási elrendelését eredményezi az alapügyben ítélkező bíróság azon mulasztása, hogy a vádtól eltérő minősítés lehetőségét nem közölte a vádlottal, illetve a védelemmel. A végzések indokolása szerint az említett kifogás eljárásjogi természetű, így nem képez perújítási okot.

      [11] 2. Az indítványozó ezt követően nyújtott be alkotmányjogi panaszt az ismertetett végzésekkel szemben.

      [12] 2.1. Az Abtv. 27. §-a szerinti panasza értelmében a perújítás megengedhetősége tárgyában eljárt bíróságok megsértették az Alaptörvény XXVIII. cikk (1) bekezdése szerinti tisztességes eljáráshoz való jogát, valamint a XXVIII. cikk (7) bekezdésében foglalt jogorvoslathoz való jogát. A bíróságok érvelése ugyanis ellentmondásos, logikátlan, mert a floppylemezek az alapügyben nem álltak rendelkezésre, így a tartalmuk ismerete nélkül bizonyítékként történő figyelembevételük, azok értékelése nyilvánvalóan nem történhetett meg. Kifejtette továbbá, hogy azok a tanúk, akik tekintetében az alapügyben fennállt a titoktartási kötelezettség, erre tekintettel nem tudtak teljes körű vallomást tenni, így az alapügyben nem közölt, perdöntő (akkor még minősített adatnak minősülő) ismereteik nem tekinthetők mérlegelt bizonyítéknak. Az indítványozó hivatkozott továbbá arra, hogy a perújítási indítványában meghallgatni kért tanúk közül nem mindegyik került kihallgatásra az alapügyben. Sérelmezte továbbá, hogy az alapügyben szakvéleményt adó tűzszakértők egyike sem került meghallgatásra a tárgyaláson, ezért azok meghallgatására vonatkozó indítványa is megalapozza a perújítás szükségességét.
      [13] Az indítványozó szerint a bíróságok a kifogásolt döntéseikkel nem tették lehetővé, hogy az indítványozó a bizonyítékait bemutathassa, azok ismerete, vizsgálata nélkül utasították el a perújítási indítványát, ezzel megsértve a tisztességes eljárás követelményét, amelynek eredményeként teljesen kiüresítették a perújítás jogorvoslati jellegét.
      [14] Az indítványozó álláspontja szerint a kifogásolt végzések az Alaptörvény XV. cikk (1) bekezdésében foglalt törvény előtti egyenlőség rendelkezését is megsértették, mert nem tették orvosolhatóvá azt a helyzetet, hogy az alapügyben az indítványozóval szemben nem úgy jártak el, ahogy más büntetőügyekben. Álláspontja szerint az irányadó gyakorlat az indítványozó ügyével megegyező tárgyú ügyekben elengedhetetlennek tartja a tűzvédelmi szakértő meghallgatását, amire viszont saját ügyében nem került sor, és erre alapított perújítási indítványát is elutasították.
      [15] Mindezekre figyelemmel az indítványozó kérte a Fővárosi Ítélőtábla 2.Bpi.11.368/2013/7. számú és a Kúria Bpkf.III.133/2014/5. számú végzéseinek megsemmisítését.

      [16] 2.2. Az Abtv. 26. § (1) bekezdése szerinti panaszban az indítványozó egyrészt azt kifogásolta, hogy az ügyben eljáró ügyészek, illetve bírák a gyakorlatban nem alkalmazzák a Be. 410. § (3) bekezdésének, illetve a 417. § (3) bekezdésének a perújításra, illetve felülvizsgálatra okot adó körülmény hivatalbóli észlelése esetén az eljárás kezdeményezésére hatáskörrel és illetékességgel rendelkező ügyészség, illetve legfőbb ügyész értesítésére vonatkozó kötelezettséget megállapító rendelkezéseit. Az indítványozó ezen kívül azt sérelmezte, hogy a Be. 413. § (3) bekezdésének az azonos tartalommal ismételten előterjesztett indítványok elbírálására vonatkozó rendelkezései félreérthetőek, és a kifogásolt bírósági döntések is tévesen alkalmazták azokat.

      [17] 2.3. Az alkotmányjogi panasz és mellékletei az ismertetetteken kívül – a perújítás elrendelése szükségességének alátámasztására – részletes indokolást tartalmaznak arra vonatkozóan is, hogy az alapügyben milyen, az indítványozó álláspontja szerint a bizonyítás eredményét befolyásoló eljárási szabálysértések, mulasztások történtek.

      [18] 3. Az Abtv. 56. § (1) bekezdésében meghatározottak szerint az Alkotmánybíróságnak elsődlegesen az alkotmányjogi panasz befogadhatóságáról szükséges döntenie.

      [19] 3.1. Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az alkotmányjogi panasz a befogadhatóság formai feltételei közül megfelel az Abtv. 30. § (1) bekezdésében foglalt azon követelménynek, hogy azt a sérelmezett döntés kézbesítésétől számított 60 napon belül kell benyújtani.

      [20] 3.1.1. Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az Abtv. 27. §-a szerinti alkotmányjogi panasz az Alaptörvény XXVIII. cikk (1) és (7) bekezdéseinek sérelmét állító részében az Abtv. 52. § (1b) bekezdés a)–f) pontjaiban támasztott feltételeknek az alábbiak szerint felel meg. Az indítvány az Alkotmánybíróság hatáskörére és az indítványozó jogosultságára vonatkozó hivatkozást tartalmaz, megjelöli az Alaptörvényben biztosított jog sérelmének lényegét és az Alaptörvény megsértett rendelkezését. Ezenkívül megjelöli a sérelmezett bírói döntéseket és kifejezetten kéri azok megsemmisítését, valamint indokolást is tartalmaz.

      [21] 3.1.2. Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az alkotmányjogi panasz – az Alaptörvény XV. cikk (1) bekezdésének sérelmét állító részében – valójában az alapügyben hozott, 2005. december 13. napján jogerőre emelkedett ítélet alaptörvény-ellenességét állítja. Az Alkotmánybíróság ugyanakkor több döntésében megállapította, hogy a törvényalkotó az Abtv. hatálybalépése (2012. január 1. napja) előtt már jogerősen lezárt bírósági eljárások tekintetében nem kívánta megnyitni a valódi alkotmányjogi panasz lehetőségét {lásd például: 3072/2012. (VII. 26.) AB végzés, Indokolás [11]; 3112/2012. (VII. 26.) AB végzés, Indokolás [9]; 3142/2014. (V. 9.) AB végzés, Indokolás [36]}, ezért ezen okból az alkotmányjogi panasz – az Alaptörvény XV. cikk (1) bekezdésének sérelmét állító részében – nem befogadható.

      [22] 3.1.3. Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az Abtv. 26. § (1) bekezdése szerinti alkotmányjogi panasz nem felel meg az Abtv. 52. § (1b) bekezdés e) és f) pontjaiban foglalt feltételeknek, mivel nem tartalmaz indokolást arra nézve, hogy a támadott jogszabályi rendelkezés miért ellentétes az Alaptörvény megjelölt rendelkezésével, illetve a jogszabályi rendelkezések megsemmisítésére sem tartalmaz kérelmet. Az indítványozó Abtv. 26. § (1) bekezdése szerinti panasza valójában nem a támadott rendelkezések alaptörvény-ellenességét állítja, hanem a bíróságok jogértelmezését, a támadott jogszabályok bíróságok általi alkalmazásának mikéntjét, illetve a jogalkalmazó szervek általi figyelmen kívül hagyását sérelmezi, amely kifogások az Abtv. 27. §-a szerinti alkotmányjogi panasz körében bírálandók el.

      [23] 3.2. Az Alkotmánybíróság az Abtv. 56. § (2) bekezdése alapján a továbbiakban azt vizsgálta meg, hogy az Abtv. 27. §-ában és az Abtv. 29–31. §-aiban foglalt tartalmi feltételeket az alkotmányjogi panasz kimeríti-e.

      [24] 3.2.1. Az egyedi ügyben való érintettség megállapítható, mivel az indítványozó a panasszal támadott ügy terheltje. Megállapítható továbbá, hogy az indítványozónak a támadott határozattal szemben további jogorvoslati lehetősége nem állt fenn.

      [25] 3.2.2. Az Abtv. 29. §-a a befogadhatóság további tartalmi feltételeiként nevesíti, hogy a panasznak a bírói döntést érdemben befolyásoló alaptörvény-ellenességet vagy alapvető alkotmányjogi jelentőségű kérdést kell tartalmaznia.
      [26] Az Alkotmánybíróság először azt vizsgálta, hogy az indítványozó panasza – értelemszerűen az Alaptörvény XXVIII. cikk (1) és (7) bekezdéseinek sérelmét állító részében – megjelölt-e olyan alaptörvény-ellenességet, amely a bírói döntést érdemben befolyásolta. Az indítványozó a panaszban a – perújítás egyik okát tartalmazó – Be. 408. § (1) bekezdés a) pontja szerinti „új bizonyíték” fogalmának bíróság általi, konkrét ügyben történt értelmezését véli Alaptörvénybe ütközőnek.
      [27] Az Alkotmánybíróság mindaddig tartózkodik attól, hogy törvényértelmezési és szakjogi kérdésekben állást foglaljon {7/2013. (III. 7.) AB határozat, Indokolás [33] és [38]}, amíg a jogalkalmazói jogértelmezés közvetlenül nem befolyásolja valamely alapjog gyakorolhatóságát és tényleges érvényesülését {13/2014. (IV. 18.) AB határozat, Indokolás [51]}. Az Alkotmánybíróság jelen ügyben megállapította, hogy a Fővárosi Ítélőtábla és a Kúria jogszabály-értelmezése nem ébreszt alaptörvény-ellenességi kételyt a kifogásolt bírói döntésekkel szemben {3111/2012. (VII. 26.) AB végzés, Indokolás [3]}.

      [28] 3.2.3. Az Alkotmánybíróság a panasz befogadhatósági vizsgálata alapján azt is megállapította, hogy az indítványozó a panaszban nem vet fel semmilyen alkotmányjogi jelentőségű kérdést sem.
      [29] A kifejtettek alapján az Alkotmánybíróság arra a következtetésre jutott, hogy az indítványozó panasza – az Alaptörvény XXVIII. cikk (1) és (7) bekezdéseinek sérelmét állító részében – sem a Fővárosi Ítélőtábla 2.Bpi.11.368/2013/7. számú, sem a Kúria Bpkf.III.133/2014/5. számú végzésében foglaltakkal kapcsolatosan sem állított bírói döntést érdemben befolyásoló alaptörvény-ellenességet, illetve alapvető alkotmányjogi jelentőségű kérdést sem vetett fel, így nem teljesítette az Abtv. 29. §-ában meghatározott befogadhatósági feltételt.

      [30] 4. Az Alkotmánybíróság a 3.1.–3.2.3. (Indokolás [19]–[29]) pontokban foglaltak okán az Ügyrend 30. § (2) bekezdés a) és h) pontjai alapján, figyelemmel az Abtv. 56. § (2) és (3) bekezdésére is, az alkotmányjogi panaszt visszautasította.
          Dr. Szívós Mária s. k.,
          megbízott tanácsvezető,
          előadó alkotmánybíró
          .
          Dr. Dienes-Oehm Egon s. k.,
          alkotmánybíró

          Dr. Pokol Béla s. k.,
          alkotmánybíró
          Dr. Kiss László s. k.,
          alkotmánybíró

          Dr. Varga Zs. András s. k.,
          alkotmánybíró

          .
          English:
          .
          Petition filed:
          .
          05/26/2014
          .
          Number of the Decision:
          .
          3055/2015. (III. 13.)
          Date of the decision:
          .
          03/10/2015
          .
          .