Az indítvány lényege:
Az indítványozó országgyűlési képviselők - az Alaptörvény 24. cikk (2) bekezdés g) és e) pontja, valamint az Abtv. 37. § (2) bekezdése alapján - a Kúria 4/2022. JEH (Jpe.IV.60.012/2022/12. számú) jogegységi határozata ellen nyújtottak be utólagos normakontroll indítványt.
A támadott jogegységi határozat a falfirka büntetőjogi megítélése tárgyában született. A jogegységi határozat alapján a falfirka elhelyezése büntetendő magatartása, mert sérti az idegen vagyontárgy külső megjelenésének háborítatlanságához fűződő érdek védelmét. A határozat alapján a falfirka elhelyezésével elkövetett rongálás tényállásszerű; a vagyontárgyra felvitt ábrázolás tartalma, mibenléte, célja közömbös. A jogegységi határozat a dologrongálás fogalma alá vonja mind a firkálással, felfestéssel (lefestés), szennyezéssel (leöntés) elkövetett felületmegváltoztatást, azzal az indoklással, hogy valamennyi esetben - a vagyontárgy állapotának megváltoztatása okán - állagsérelem következik be, így az eredeti állapot helyreállítása csak anyagi ráfordítás árán lehetséges.
Az indítványozók álláspontja szerint a jogegységi határozat az Alaptörvény C) cikkének (1) bekezdésébe és a XXVIII. cikk (4) bekezdésébe ütközik, mert a Kúria a határozat meghozatalával valójában a büntetőjogi felelősséget kiterjesztő normát alkotott. Továbbá, a jogegységi határozat az Alaptörvény I. cikk (3) bekezdését is megsérti azáltal, hogy a jogegységi határozat nyomán a bíróságoknak nincsen lehetősége alapjogi mérlegelésre a szabálysértési érték felső határát meg nem haladó, falfirka elhelyezésével megvalósuló kárt okozó cselekmények esetében. A határozat továbbá az Alaptörvény IX. cikkével is ellentétes, ugyanis a véleménynyilvánításhoz való jog kapcsán megvalósuló falfirka elhelyezéseket is - tartalom és cél szerinti - egyedi mérlegelés nélkül a dologrongálás fogalma alá vonja. Minderre tekintettel az indítványozó országgyűlési képviselők kérik a Kúria 4/2022. JEH (Jpe.IV.60.012/2022/12. számú) jogegységi határozata alaptörvény-ellenességének megállapítását és visszaható hatállyal történő megsemmisítését..
. |