Az indítvány lényege:
Az indítványozó - az Abtv. 27. §-a alapján - a Budapest Környéki Törvényszék 6.Pkf.51.125/2024/5. számú végzése és a Gödöllői Járásbíróság 21.Pk.50.085/2024/2. számú végzése ellen nyújtott be alkotmányjogi panaszt.
Az indítványozó - az alapul fekvő ügyben kérelmező - kapcsolattartás végrehajtásának elrendelése iránti kérelmet nyújtott be az elsőfokú bíróságon. Az indítványozó arra kérte a bíróságot, hogy a 2024. január 21. napján esedékes telefonos kapcsolattartásra vonatkozóan rendelje el a végrehajtást. Az indítványozó kérelmében kifejtette, hogy a kérelmezett a gyermeket az indítványozó ellen neveli, és a kapcsolattartás meghiúsulása a kérelmezettnek - a gyermek véleményétől függetlenül - felróható. Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a kérelem nem megalapozott; a bíróság kifejtette, hogy a kérelemben feltüntetett időtartamban az indítványozó nem volt jogosult telefonos kapcsolattartásra. és ennek megfelelően a bíróság a kérelmet elutasította. A másodfokú bíróság az elsőfokú végzést - az érdemi kérdést nem érintő pontosítással - helybenhagyta.
Az indítványozó álláspontja szerint a támadott döntések sértik az indítványozónak az Alaptörvény XXVIII. cikk (1) bekezdésében foglalt tisztességes bírósági eljáráshoz való jogát, mert az eljáró bíróságok az indokolási kötelezettségüknek nem tettek eleget, továbbá a bíróságok nem vontak be megfelelő szakértőt olyan kérdés megítéléséhez, amely különleges szakértelmet igényel. Az eljáró bíróságok emellett megsértették az indítványozó Alaptörvény VI. cikk (1) bekezdése szerinti kapcsolattartáshoz való jogát. Erre tekintettel kérte az Alkotmánybíróságot a támadott bírósági döntések alaptörvény-ellenességének megállapítására és a döntések megsemmisítésére..
. |